Obchodní model firmy

Obchodní model (nazývaný také podnikatelský model nebo byznys model) je základní rámec, který popisuje, jak organizace vytváří, dodává a získává hodnotu. Tento model určuje, jakým způsobem firma generuje příjmy a zisk. Obchodní model zahrnuje klíčové komponenty, mezi které patří cílová skupina, nabízené produkty nebo služby, distribuční kanály, vztahy se zákazníky, klíčové aktivity, zdroje, partneři nebo struktura nákladů. Správně navržený obchodní model je klíčovým faktorem úspěchu jakéhokoli podnikání a pomáhá firmám efektivně dosahovat jejich obchodních cílů.

Příklady obchodních modelů

1. Předplatné - zákazníci platí pravidelný poplatek (měsíčně nebo ročně) za přístup k produktu nebo službě. Příkladem je Netflix nebo časopisy jako Forbes.
2. Freemium model - základní služby jsou zdarma, ale pokročilé funkce jsou zpoplatněny. Příkladem je Spotify nebo LinkedIn.
3. Dropshipping - prodejce prodává produkty, které fyzicky nemá na skladě. Dodavatel (třetí strana) zasílá produkty přímo zákazníkovi. Příkladem je Shopify.
4. Marketplace - platforma spojuje kupující a prodejce a vydělává na provizích z každého prodeje. Příkladem takového modelu je eBay nebo Heureka.
5. Licence - firma poskytuje licence na své produkty nebo technologie jiným firmám výměnou za licenční poplatky, např. software od Microsoftu.
6. Frančíza - firma poskytuje licenci na své obchodní modely a značky jiným podnikatelům, kteří podnikají pod stejnou značkou. Příkladem je McDonald’s nebo Bageterie Boulevard.
7. Přímý prodej - produkty jsou prodávány přímo zákazníkům bez zprostředkovatelů. Prodej se odehrává přímo mezi obchodníkem a zákazníkem. Příkladem může být Avon.
8. Ad-based model (reklamní model) - firma poskytuje bezplatné služby nebo obsah a vydělává na reklamě. Příkladem je Google nebo Facebook.
9. Model freemium s reklamou - firma nabízí bezplatné služby, které jsou podporovány reklamou, a současně nabízí placené prémiové verze bez reklam. Příkladem je YouTube nebo Spotify.
10. Výrobní model - firma vyrábí produkty a prodává je prostřednictvím různých distribučních kanálů. Příkladem může být firma, která má e-shop skrz který prodává zboží svým zákazníkům.

Pokud máte zájem o podrobnější analýzu a konzultaci vašeho obchodního modelu, nabízíme konzultaci zdarma, během které s vámi váš obchodní model detailně probereme. Využijte konzultaci PINKWay.

Chcete vědět i všem, co se u nás děje jako první?