Michaela Čechlovská | UP centrum

Podnikání na mateřské: Jak začít, nezbláznit se z toho a ještě si to užít

Z hobby se stalo podnikání. Michaela Čechlovská začala cvičit pilates pro své zdraví. Brzy ale zjistila, že chce své znalosti sdílet i s ostatními. Postupně tak na rodičovské dovolené vytvořila úspěšný byznys, jímž je UP centrum, který se zaměřuje na zdravý pohyb a prevenci nežádoucích pohybových stereotypů od narození do stáří. UP centrum můžete navštívit v Chrudimi.

Jak se daří skloubit rodinný život a podnikání? Rozhodně to není jednoduché, ale s jasnými cíli a dobrou organizací je to možné. O tom všem jsem si promluvila s Míšou, asistentkou ředitele P-PINK. A jelikož se známe z práce, v celém článku jí tykám.

Kateřina Koubová, 15. května 2024

Přijde mi, že nikdy nezůstaneš na místě. Jak se ti daří skloubit práci s rodinným životem a péčí o dva malé kluky?
Na tohle se mě často ptají nejen ženy z mého okolí, které uvažují o podnikání, ale i spousta dalších lidí. Jsem dost aktivní a mám na to jednoduchou odpověď. Když člověk ví, co chce v životě dělat, a má jasno v cílech, umí si své aktivity zorganizovat a naučí se efektivně plánovat. Rodina a kluci jsou pro mě prioritou. Mám střídavou péči, takže jeden týden jsou u mě a druhý ne. V týdnu, kdy děti nemám, se věnuji více práci. A když jsou se mnou kluci, je to pořádný fičák. A právě proto si musím dobře plánovat čas a organizovat se, ale jde to.

Jak tvůj život vypadal před podnikáním, taky ses nenudila, že?
Můj život byl vždycky pestrý. Do svých čtyřiadvaceti let jsem pracovala jako ředitelka Nízkoprahového centra pro děti a mládež v Hradci Králové, ale pak jsem se rozhodla vyrazit za zkušenostmi do Itálie. Nadchla mě myšlenka živit se pohybem a sdílet ho s ostatními, a tak jsem se stala turistickou animátorkou. Odjela jsem tam na tři měsíce, ale zůstala osm let. V té době jsem v Itálii nasála jinou kulturu, a po návratu do Čech jsem opět našla zaměstnání, tentokrát na italské ambasádě, kde jsem pracovala v administrativě.
Zlom nastal během mateřské a následné rodičovské dovolené. Pohyb byl vždy nedílnou součástí mého života, tancovala jsem závodně od devíti let a vedla taneční skupinu. Po prvním porodu, který skončil císařským řezem, jsem chtěla získat zpět svou formu a začala cvičit pilates. Tato metoda mě tak oslovila, že jsem se rozhodla sdílet ji s dalšími, nejen ženami, které řeší zdravotní aspekty a potřebu posílit střed těla.

Václav Morávek

Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”

UP centrum - z pár lekcí k úspěšnému byznysu

Takže během mateřské jsi začala postupně budovat hodiny nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Nejdříve jsi cvičila sama, ale pak tě napadlo začít učit. Je to tak?
Neumím se jen tak držet teorie, když něco dává smysl, potřebuji to rozvíjet dál. Proto jsem se odhodlala skočit do neznáma a po roce cvičení pilates, jsem se rozhodla pro rekvalifikaci. To mě zavedlo do nově otevíraného poledance studia, kde mi nabídli zpočátku možnost otevřít lekce pilates přímo pod nimi, a tak jsem až do roku 2019 pracovala na dohodu. Začínala jsem s pěti klienty, vytrvala jsem a díky pravidelným kurzům a doporučením se mi podařilo vybudovat to, co dělám dnes.

Jak dlouho je to, co jsi udělala ty první kroky v podnikání? Měla jsi tehdy živnostenský list, když jsi začínala s těmi pěti klienty?
Na začátku jsem pracovala na dohodu o provedení práce pod prvními majiteli, ale myšlenky na vlastní podnikání se ve mně začaly formovat. Dnes, když se setkávám s jinými ženami, vidím, že měly podobné začátky. Nebyla jsem si tehdy jistá, co všechno obnáší založení živnosti a jaké to bude mít pro mě důsledky, takže jsem měla obavy a pochybnosti. Během let se poledance studio přestěhovalo na jinou adresu, a tak jsem si v roce 2019 otevřela živnostenský, list a začala si prostory již pouze pronajímat. 

Jak dlouho to trvalo, než se ti začal tým rozrůstat?

Kolem roku 2019, jak jsem se osamostatnila a začala jsem využívat prostory sama pro sebe, tak mi tento krok mi dal příležitost rozšířit svou nabídku cvičení pro dospělé a děti a začít budovat vlastní tým. Vybrala jsem si ze svých klientek ty, které měly zájem se více zapojit. Postupně jsem tak budovala tým. Tak jsem postupovala krok za krokem, vytvářejíc cestu do neznáma, ale stále více nezávislou a zaměřenou na vlastní vize a cíle.

Odvaha podnikat a žít podle svého

Kde jsi našla odvahu riskovat a vrhnout se do toho? Já to beru tak, že pokud riskuji jen svůj čas, nepřijde mi to jako velké riziko. Ale když se do projektu vážou další finanční náklady, je to pro mě obrovský strašák. Zajímá mě, co ti v té době běželo hlavou, jestli jsi se cítila dostatečně schopná to vše zvládnout?
Jsem střelec, a to nejenom ve sportu, ale i v životě. Má zkušenost z Itálie mě naučila, že "risk je zisk". Rozhodla jsem se vstoupit do neznáma, vážně zvážila možné důsledky a zjistila jsem, že rodičovská dovolená je skvělý čas pro začátek podnikání. Spočítala jsem si náklady a najala si účetní, což mi dalo jistotu a klid. Tohle období bylo pro mě skutečným posunem vpřed, protože jsem cítila silné poslání poskytovat kvalitní služby a dávat lidem smysl.

Já jsem začala jsem pracovat relativně brzy po porodu. Můj druhý syn měl pouhých 8 měsíců. Mentálně jsem bojovala s tím, co si o mně řeknou ostatní, když jdu za svými sny a nechám dítě s babičkou. Jak jsi to ty řešila psychicky?
Celých devět let, co se tomu věnuji, jsem na sobě samozřejmě pracovala. Děti jsou pro mě velmi důležité a znám tlak okolí. Naučila jsem se spoléhat sama na sebe a vděčím za podporu v rodině. Cítila jsem, že chci dětem jít příkladem a inspirovat je v životě k tomu, že jít si za svými sny, i když je to někdy risk, stojí za to. Zaměstnanecký poměr má své výhody, ale pro mě je důležitá flexibilita, jak časová, tak finanční. Podnikání mi dává prostor k realizaci a uvolnění. Vždy jsem říkala, že šťastná máma má šťastné dítě.
A proto dělám UP, protože tomu dávám své srdce. Cesta v P-PINKu krásně zapadá do mého životního poslání. Pro mě je to životní styl, moje práce je prostě můj životní styl. A když máte sebehodnotu, dostanete se do bodu, kdy už neberete to, co děláte, jako jen povinnost, ale jako součást svého já. Rozhodnete se podívat na to byznysově a přestat to brát jako sprosté slovo. Tlak okolí a rodinných příslušníků může být výzvou, ale když získáte sebehodnotu, dokážete postavit hranice a odmítnout vlivy, které nejsou pro váš rozvoj přínosné.

Spolupráce s inkubátorem jako svěží vítr do profesního života

Zdá se, že jsi vytvořila skvělý byznys s podporou úžasných lidí kolem sebe. Mohla bys mi říct, jak a proč jsi se rozhodla vstoupit do PINKu v září loňského roku, tedy v roce 2023?
Podnikatelská cesta je jako horská dráha plná výzev a příležitostí. Minulý rok jsem se dostala do bodu, kdy jsem cítila potřebu něco změnit. Byla jsem na křižovatce, kde jsem uvědomila, že chci víc času věnovat svým dětem a zároveň si udržet svou vášeň pro podnikání. Toužila jsem po změně, po pocitu patření někam a potřebovala jsem něco, co by mě posunulo dál. A právě v tu chvíli mi moje kamarádka, kolegyně a koučka v P-PINKu, začala vyprávět o tom, jak P-PINK může být pro mě tou změnou, kterou hledám. Byla to jako výzva posunout se zase o krok dál a já jsem se rozhodla jít do toho. Přihlásila jsem se na konzultaci a ta mě nakonec přivedla k setkání s Jirkou Janků, ředitelem P-PINKu. Bylo to setkání, které změnilo můj pohled na podnikání a posunulo mě směrem k plnohodnotnému podnikání. Teď jsem součástí P-PINKu a cítím naplnění díky možnosti předávat své doposud získané profesní i životní zkušenosti a motivovat a inspirovat ty, kteří nemají odvahu začít. A zároveň být součástí týmu plného profesionálů ve svém oboru a propojovat tak další kontakty a možnosti pro budování podnikatelské sítě.

Jak jsi se odklonila od svého záměru s podnikáním a zůstala tu v P-PINK? Jak to skloubíš?
Nezdá se mi, že jsem se nějakým způsobem odklonila od svého záměru. Spíš si myslím, že jsem se mu ještě více přiblížila. Startupové prostředí stále vnímám jako součást svého života, a právě teď, když se podívám zpět, vidím, jaký progres jsme udělali. Díky P-PINKu jsem měla možnost využít své zkušenosti a přinést je do firmy. Myslím, že tohle propojení bylo prospěšné pro obě strany.
Mám pocit, a věřím, že čím více povinností máš, tím lépe se organizuješ. To tě totiž nutí perfektně zvládat svůj diář a efektivně plánovat. A zároveň nastavovat své hranice napříč všemi svými aktivitami.

Na závěr bych ti chtěla poděkovat, Míši, za pozvání a sdílení.Doufám, že tvoje sdílení bude inspirovat další maminky na mateřské, aby šly za svými sny a přetvářely realitu.
Rodičovská dovolená je opravdu velká životní škola. My ženy máme spoustu rolí a chceme být perfektní. Dost často to tak na začátku vypadá, ale zjistíme, že nemusíme být perfektní. Máme právo a možnost si udělat čas pro sebe a naplňovat své sny. Důležité je to dobře vykomunikovat, třeba se svým partnerem nebo rodinou. To dává smysl. Takže všem, nejen ženám, přeju, aby našli odvahu. A pokud ji nemáte, dejte si se mnou rande. Já ráda poslechnu a ukážu, jak to funguje u nás.


MÁTE PODNIKATELSKÝ NÁPAD NEBO PROJEKT, KTERÝ POTŘEBUJE NOVÝ SMĚR?
Zveme vás na kávu a nezávaznou konzultaci, během které prozkoumáme nové
příležitosti pro váš byznys. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.

Chci konzultaci zdarma

MÁTE PODNIKATELSKÝ NÁPAD NEBO PROJEKT, KTERÝ POTŘEBUJE NOVÝ SMĚR?
Zveme vás na kávu a nezávaznou konzultaci, během které prozkoumáme nové
příležitosti pro váš byznys. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.

Chci konzultaci zdarma

Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”

Podívejte se, co dalšího se u nás děje:

Otevírací doba

PO: 8:00 – 16:30
ÚT: 8:00 – 16:30
ST: 8:00 – 16:30
ČT: 8:00 – 16:30
PÁ: 8:00 – 16:30
SO: dle dohody
NE: dle dohody

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Pardubický podnikatelský inkubátor, z.ú.
Jana Palacha 363
530 02 Pardubice
IČO: 06372562

Bankovní spojení: 280802285/0300

KDE NÁS NAJDETE

Jana Palacha 363
530 02 Pardubice

NAPIŠTE NÁM

Kontaktní formulář

Datová schránka: pjdsbjk

ČT-PINK

Skalka 1858
560 02 Česká Třebová

vojtech.boruvka@p-pink.cz

Otevírací doba

PO: 8:00 – 16:30
ÚT: 8:00 – 16:30
ST: 8:00 – 16:30
ČT: 8:00 – 16:30
PÁ: 8:00 – 16:30
SO: dle dohody
NE: dle dohody

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Pardubický podnikatelský inkubátor, z.ú.
Jana Palacha 363
530 02 Pardubice
IČO: 06372562

Bankovní spojení: 280802285/0300

KDE NÁS NAJDETE

Jana Palacha 363
530 02 Pardubice

NAPIŠTE NÁM

Kontaktní formulář

Datová schránka: pjdsbjk

ČT-PINK

Skalka 1858
560 02 Česká Třebová

vojtech.boruvka@p-pink.cz