Přispějte k rozvoji vědeckého a inovačního potenciálu firem v Pardubickém kraji. Vyplnění dotazníku vám zabere méně než 10 minut. Děkujeme!

cirkulární ekonomika

P-PINK navazuje na téma cirkulární ekonomiky v PARádním kraji

Cirkulární ekonomika je budoucnost a výzva pro Pardubický kraj. Pardubický podnikatelský inkubátor P-PINK se přidává k ativitám Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje, RRAPK, v oblasti cirkulární ekonomiky (CE). Díky účasti v mezinárodním projektu Interreg Europe tak pro Parádní kraj získává P-PINK informace pro vybudování cirkulárního hubu a tak srovnává krok s městy jako je Praha či Brno a přidává se k lídrům implementace principů CE do regionálního rozvoje.


Udržitelnost a zamezení plýtvání zdroji je trend, který už nějakou dobu hýbe společností. Příkladem dobré praxe je např. IKEA, která ve svých obchodních domech podporuje prodej již použitých výrobků.

Kateřina Koubová, 5. únor 2024

Ukázka cirkulární ekonomiky


Do projektu jsme šli spolu s podporou Pardubického kraje, Statutárního města Pardubic, RRAPK a Univerzity Pardubice. P-PINK si v projektu zvaném CHEERS4EU klade nemalé cíle – zvýšit u veřejnosti povědomí o cirkulární ekonomice, podporovat spolupráci měst a obcí v regionu s vědeckými institucemi a místními firmami a v tomto tématu a vytvořit podmínky pro vznik tzv. cirkulárního hubu.

I když P-PINK není první, kdo si klade za cíl posunout region směrem k udržitelnosti, věříme, že společnými silami můžeme dohnat krok a přispět k cirkulární ekonomice v PARádním kraji. Naše spolupráce s partnerskými zeměmi v rámci projektu nám poskytne potřebné dovednosti, znalosti a know-how. Abychom mohli vytvořit trvalý dopad.

Evropská Unie podporuje vznik projektů, které se věnují oběhovému hospodářství tedy cirkulární ekonomice jak ve firmách, tak také na úrovni samospráv jednotlivých měst a krajů. P-PINK se zapojil do projektu CHEERS4EU v rámci dotačního programu Interreg Europe, hlavně proto, že získá dovednosti, znalosti a know how od partnerských zemí projektu, ve kterých jsou zkušenosti s CE na vysoké úrovni.

Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”


JIŘÍ JANKŮ, ředitel P-PINK

"Úspěch v podobě získané podpory v projektu CHEERS4EU navazuje na aktivity P-PINK v tématu cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. První velkou akcí byla SHOWFERENCE v roce 2022 na téma Inovace a byznys v cirkulární ekonomice a toto téma se specializací na CE pro města a regiony se má stát hlavní náplní vývoje a inovací v nově připravovaném Pardubickém vývojovém a inovačním centru tzv. PARvic."

Jak může cirkulární ekonomika pomoci v PARádním kraji?

Hlavním cílem projektu CHEERS4EU je vytvoření podmínek pro vznik cirkulárního hubu, který bude hrát klíčovou roli ve vzdělávání veřejnosti o důležitosti cirkulární ekonomiky a přispěje také k uvedení principů CE v jednotlivých městech Pardubického kraje do praxe.


V rámci Evropy bude P-PINK spolupracovat se zahraničními partnery z Dánska, Španělska, Rakouska, Finska a Portugalska. Vedoucím partnerem projektu je Province of Limburg v Nizozemí, který má na starosti koordinaci celého projektu.

V PARádním kraji vytvoří kooperaci CE zejména města, mikroregiony, Univerzita Pardubice, a mnoho dalších institucí. Rádi bychom do spolupráce zapojili také některé firmy z regionu.

Zaujalo vás téma cirkulární ekonomiky? Přidejte se k nám!

S jakýmikoliv dotazy nebo podněty k tématu CE se neváhejte obrátit na kolegu Braňa Štefanču, který má cirkulární hub na starosti.


BRANISLAV ŠTEFANČA, manažer

P-PINK

„Cirkulární hub je místo, centrum, ve kterém se řeší intenzivně témata spojená s oběhovou ekonomikou. Jde o propojování veřejných institucí, samospráv s veřejností nad debatou o udržitelném rozvoji a o hledání příležitostí spolupráce s místními firmami. Cílem všech spolupracujících organizací by mělo být vytváření takových řešení, které napomohou dosahování hlavního smyslu CE, tedy zamezení plýtvání místními zdroji.

Projekt doplňuje aktivity RIS3 strategie, která má za cíl rozvoj regionu v oblasti výzkumu a inovací. Díky cirkulárnímu hubu bude mít PARádní kraj možnost zavést oběhovou ekonomiku i do debaty nad směřováním vědeckých výzkumů nebo vývoje technologických inovací.”

Vlastně se jedná o ekonomickou podobu přírodnímu procesu, ve kterém je i odpad zdrojem. “Cílem cirkulární ekonomiky je snaha o uzavření toku materiálů v ekonomice. Cirkulární ekonomika je tedy od surovin, přes návrh, výrobu a používání výrobku až po ukončení jeho životnosti zacyklená a vzniká při ní minimální odpad. Jednodušeji řečeno je to ekonomika, kdy využíváme výrobky a materiály s ukončenou životností k produkci nových výrobků. To, co se zdá být na první pohled odpadem se stává druhotnou surovinou, a tedy i základem pro opětovný životní cyklus výrobku. Nejedná se ale pouze o recyklaci, případně upcyklaci, ale také o kvalitní výrobu, kde je nutné začít již od návrhu výrobku přes efektivní a kvalitní materiály, které dlouho vydrží.” konzultantka CE pro P-PINK Lucie Balcarová.

Cirkulární ekonomika není pouze recyklace. Je to ekonomika, která využívá výrobky a materiály s ukončenou životností k vytváření nových výrobků. Příkladem úspěchu je zpracování biologického odpadu v bioplynové stanici, která tento odpad využívá jako zdroj energie pro místní dopravu.

Co bude následovat?

P-PINK se zavázal zvyšovat povědomí o cirkulární ekonomice, podporovat spolupráci a vytvářet podmínky pro cirkulární hub v PARádním kraji. Sledujte nás na sociálních sítích a odebírejte newsletter, abyste mohli sledovat naši cestu směrem k udržitelnější budoucnosti. Postupně budeme otevírat témata, která souvisejí s cirkulární ekonomikou, a budeme rádi, když se k nám přidáte. Společně můžeme tvořit pozitivní změny a podporovat cirkulární ekonomiku v našem regionu.

Robin langer, konzultant & manažer inkubace

“S paní Jirákovou byla radost spolupracovat. Na konzultace chodila připravená a poctivě plnila jednotlivé úkoly, které našim klientům pravidelně zadáváme v průběhu konzultačního procesu.

Na začátku spolupráce mi paní Jiráková říkala, že rozjezd jejího podnikání je závislý na spuštění jejího webu. S tímto názorem se setkáváme úplně běžně, takže velmi často musíme vysvětlovat, že alfou a omegou každého podnikání jsou samozřejmě zákazníci. Bez nich se nikdy nic nerozjede. Paní Jiráková to velmi rychle pochopila, takže jsme společně začali pracovat na obchodní strategii za účelem akvizice prvních zákazníků.

Upřímně když mi s úsměvem od ucha k uchu vyprávěla o prvních klientech, a hlavně o prvních zaplacených fakturách, tak jsem to samozřejmě prožíval s ní. To je smysl P-PINK – pomáhat lidem, kteří chtějí pomoc a jsou schopni pomoc příjmout.”TÉMATU SE VĚNUJEME ZA PODPORY PROJEKTU CHEERS4EU


Podívejte se, co dalšího se u nás děje:

Chcete vědět o všem, co se u nás děje jako první?

PŘIHLASTE SE K ODBĚRU NEWSLETTERU!

Chci odebírat!

Otevírací doba

PO: 8:00 – 16:30
ÚT: 8:00 – 16:30
ST: 8:00 – 16:30
ČT: 8:00 – 16:30
PÁ: 8:00 – 16:30
SO: dle dohody
NE: dle dohody

FAKTURAČNÍ ÚDAJE

Pardubický podnikatelský inkubátor, z.ú.
Jana Palacha 363
530 02 Pardubice
IČO: 06372562

Bankovní spojení: 280802285/0300

KDE NÁS NAJDETE

Jana Palacha 363
530 02 Pardubice

NAPIŠTE NÁM

Kontaktní formulář

Datová schránka: pjdsbjk

ČT-PINK

Skalka 1858
560 02 Česká Třebová

vojtech.boruvka@p-pink.cz